top of page

KS: Oficiální Program OH

Veřejná·52 členů

Navrhovatel: Pavel Krejčí

Bod č. 34 Státní výstavba „chytrých“ bytů a podpora generačního bydlení


Programový bod: Státní výstavba „chytrých“ bytů a podpora generačního bydlení


Úplný název: Státní výstavba „chytrých“ bytů a podpora generačního bydlení


Zkrácený název: Chytré bydlení


------------------------------------


Principem chytrého bydlení je poskytnout domov nejen mladým rodinám ale zajistit bydlení pro všechny generace. Chytré bydlení poskytne mladé rodině nejen střechu nad hlavou, ale také celoživotní plán pro financování a realizaci vlastního bydlení. Jde o státem financovanou a realizovanou výstavbu tzv. "chytrých bytů", které umožňují postupně realizovat bydlení dle aktuálních potřeb a dále samofinancování tohoto bydlení. Jde o výstavbu jednotných komplexů bytových jednotek o velikosti 1+0, 2+kk a 3+KK, kdy se rodina stává majitelem bytového komplexu o velikosti tří bytových jednotek, z nichž jednu obývá a další dvě pronajímá. Postupem času jak se umořuje celková anuita splatné hypotéky a zároveň se zvyšuje potřeby rodiny na větší prostor s příchodem nových potomků, rodina vlastnící tento bytový komplex se stěhuje do většího z bytů a opět poskytuje k pronájmu předchozí menší byt. Ve chvíli kdy se umoří další část anuity hypotéčního plnění, s příchodem dalších potomků, rodina může začít využívat největší z bytových jednotek. Všechny bytové jednotky jsou neprůchozí a celý bytový komplex musí mít zákonitě společnou chodbu pod samostatným uzamčením. Bytová výstavba je vhodnější, je však možné za určitých podmínek realizovat i výstavbu menších rodinných domů či řadovek. Díky velikosti komplexu je sice počáteční pořizovací cena vyšší, avšak jelikož se jedná o generační byldení, je možné a obhajitelné pořízení hypotéky na delší dobu - 30-40 let. Pokud spojíme výstavbu s ekonomicky a ekologicky systémovým řešením - zadržování dešťové vody, fotovoltaika, pasivní energeticky úsporné řešení, můžeme snížit provozní náklady a tím zvýšit i stabilitu příjmů hypotečních věřitelů.


Nevýhody: vyšší pořizovací cena, vyšší náklady spojené s odvody bance, vyšší RPSN, delší splácení hypotéky, potřeba zajištění úvěru


Výhody: vyšší příjmy z nájmů, vyšší jistota příjmů z nájmů (2 byty v pronájmu) a s tím spojené krytí hypotečních plateb, větší jistota pro banky při případném zabavování nemovitosti v případě neplnění, stát může jakožto developer inkasovat z prodeje nemovitostí výnos, výstavba je osvobozena od daňové zátěže, vyšší tlak na konkurenční soukromé developery ke snižování cen nemovitostí díky státní výstavbě, stát může mnohem efektivněji zajišťovat pozemky a podmínky pro výstavbu, Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových může poskytnout mnoho zajímavých lokalit, stát může využít státní pozemky k této výstavbě a nemusí ihned nakupovat - možná spolupráce s obcemi na výstavbě. Pronájem dvou bytových jednotek může teoreticky pokrýt až celou výši hypoteční splátky za všechny tři bytové jednotky, v závislosti na lokalitě.


Lubomira Rokytová   Daskabát
Markéta Havlíčková

O nás

Vítejte ve skupině! Můžete být v kontaktu s dalšími členy, m...

Témata